SUMMARY REPORT                                    SPRING PRIMARY ELECTION                             OFFICIAL REPORT
                                                  BROWN COUNTY, WISCONSIN
                                                  FEBRUARY 15, 2005
RUN DATE:02/17/05 01:39 PM                                                                                  REPORT-EL45     PAGE 001
                                             VOTES PERCENT                                                           VOTES PERCENT
 PRECINCTS COUNTED (OF 86) .  .  .  .  .        86  100.00              T PITTSFIELD SUPERVISOR #2
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .    13,207                      VOTE FOR  1
                                                                            (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
ST SUPERINTENDENT PUBLIC INSTRUCTION                                     MICHAEL NICKERSON.  .  .  .  .  .  .  .       223   47.55
VOTE FOR  1                                                              DAVID NIESPODZANY.  .  .  .  .  .  .  .        82   17.48
    (WITH 86 OF 86 PRECINCTS COUNTED)                                    DONALD WAGNER .  .  .  .  .  .  .  .  .       164   34.97
 GREGG UNDERHEIM  .  .  .  .  .  .  .  .     2,529   22.07               WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
 PAUL YVARRA.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       724    6.32                       Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       469  100.00
 TODD STELZEL  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,397   12.19
 ELIZABETH BURMASTER .  .  .  .  .  .  .     6,728   58.72
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        80     .70              T ROCKLAND SUPERVISORS
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .    11,458  100.00              VOTE FOR  2
                                                                            (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
                                                                         LLOYD DAUL .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        45    8.59
T GREEN BAY CHAIRPERSON                                                  VICKI L. VAN VONDEREN  .  .  .  .  .  .       143   27.29
VOTE FOR  1                                                              DUANE L. TETZLAFF.  .  .  .  .  .  .  .       117   22.33
    (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)                                      FRANK J. CALAWAY .  .  .  .  .  .  .  .        58   11.07
 LEE DE CHAMPS .  .  .  .  .  .  .  .  .       139   48.43               ALICE J. DAUL .  .  .  .  .  .  .  .  .       160   30.53
 LARRY PINCHART.  .  .  .  .  .  .  .  .        72   25.09               WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .19
 MIKE SAHARSKY .  .  .  .  .  .  .  .  .        76   26.48               WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0                               Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       524  100.00
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       287  100.00
                                                                        T SCOTT CHAIRPERSON
T MORRISON TREASURER                                                    VOTE FOR  1
VOTE FOR  1                                                                 (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
    (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)                                      STEPHEN PETER WIRTZ .  .  .  .  .  .  .        53    9.22
 NANCY PANTZLAFF  .  .  .  .  .  .  .  .       127   44.25               WILLIAM G. ULLMER.  .  .  .  .  .  .  .        96   16.70
 KATHY GRIFFEY .  .  .  .  .  .  .  .  .        32   11.15               MIKE VAN LANEN.  .  .  .  .  .  .  .  .       424   73.74
 JENNY WASMUTH .  .  .  .  .  .  .  .  .       128   44.60               WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         2     .35
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0                               Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       575  100.00
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       287  100.00
                                                                        V ASHWAUBENON TRUSTEE WARDS 3-4
T PITTSFIELD CHAIRPERSON                                                VOTE FOR  1
VOTE FOR  1                                                                 (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
    (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)                                      JEROME VAN SISTINE  .  .  .  .  .  .  .        53   16.83
 TERESA WARGO  .  .  .  .  .  .  .  .  .       168   35.29               GARY PAUL  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       116   36.83
 DAWN KELM  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       154   32.35               PEGGY A. VANDEVEER  .  .  .  .  .  .  .        29    9.21
 KEITH DENEYS  .  .  .  .  .  .  .  .  .       154   32.35               KEN L. SEIDEL .  .  .  .  .  .  .  .  .        96   30.48
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0                       RANDY J. WESTCOTT.  .  .  .  .  .  .  .        21    6.67
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       476  100.00               WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
                                                                                 Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       315  100.00
T PITTSFIELD SUPERVISOR #1
VOTE FOR  1                                                             V HOWARD TRUSTEE WARDS 13-14
    (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)                                     VOTE FOR  1
 TOM HUETTER.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       173   37.28                  (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)
 STAN KACZMARCK.  .  .  .  .  .  .  .  .       135   29.09               DIANE STEPHAN .  .  .  .  .  .  .  .  .        82   16.05
 ROBERT ANDRUS .  .  .  .  .  .  .  .  .       155   33.41               LARRY WEIX .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       183   35.81
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .22               JEFF DEVROY.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       246   48.14
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       464  100.00               WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
                                                                                 Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       511  100.00SUMMARY REPORT                                    SPRING PRIMARY ELECTION                             OFFICIAL REPORT
                                                  BROWN COUNTY, WISCONSIN
                                                  FEBRUARY 15, 2005
RUN DATE:02/17/05 01:39 PM                                                                                  REPORT-EL45     PAGE 002
                                             VOTES PERCENT                                                           VOTES PERCENT
V PULASKI PRESIDENT                                                     LUXEMBURG-CASCO SCHOOL DISTRICT BOARD MEMBERS
VOTE FOR  1                                                             VOTE FOR  3
    (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)                                         (WITH 2 OF 2 PRECINCTS COUNTED)
 RONALD KRYGER .  .  .  .  .  .  .  .  .       142   35.77               TIM FAMEREE.  .  .  .  .  .  .  .  .  .       118   15.47
 KEITH CHAMBERS.  .  .  .  .  .  .  .  .       153   38.54               JODI FALK  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       137   17.96
 REED WOODWARD .  .  .  .  .  .  .  .  .       102   25.69               SHARON M. VAN LIESHOUT .  .  .  .  .  .       133   17.43
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0                       CHRIS WORACHEK.  .  .  .  .  .  .  .  .        63    8.26
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       397  100.00               TIMOTHY KINNARD  .  .  .  .  .  .  .  .       156   20.45
                                                                         CARMINE R. NELL  .  .  .  .  .  .  .  .        89   11.66
                                                                         RICKY L. HEGNET  .  .  .  .  .  .  .  .        65    8.52
V WRIGHTSTOWN TRUSTEES                                                   WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .13
VOTE FOR  3                                                              WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
    (WITH 1 OF 1 PRECINCTS COUNTED)                                      WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         1     .13
 GARY BRANDT.  .  .  .  .  .  .  .  .  .        46    8.35                       Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       763  100.00
 ALBERT B. CHRISTENSEN  .  .  .  .  .  .       106   19.24
 PATRICK M. ZIRBEL.  .  .  .  .  .  .  .        62   11.25
 KEITH D. BLOCK.  .  .  .  .  .  .  .  .        74   13.43              HOWARD-SUAMICO SCHOOL DISTRICT REFERENDUM
 TODD GAUTHIER .  .  .  .  .  .  .  .  .        87   15.79              VOTE FOR  1
 DENNIS C. ZIRBEL .  .  .  .  .  .  .  .        98   17.79                  (WITH 5 OF 5 PRECINCTS COUNTED)
 SCOTT T. HAND .  .  .  .  .  .  .  .  .        78   14.16               YES  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,347   24.88
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0                       NO.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,066   75.12
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0                               Total .  .  .  .  .  .  .  .  .     5,413  100.00
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       551  100.00
SCHOOL DISTRICT OF DENMARK BOARD MEMBER
VOTE FOR  1
    (WITH 6 OF 6 PRECINCTS COUNTED)
 GARY A. HESS  .  .  .  .  .  .  .  .  .       160   29.14
 DAVID STENCIL .  .  .  .  .  .  .  .  .       235   42.81
 JAMES CRAWFORD.  .  .  .  .  .  .  .  .       154   28.05
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .         0
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .       549  100.00
HOWARD-SUAMICO SCHOOL DISTRICT BOARD MEMBER (HOWARD REP)
VOTE FOR  1
    (WITH 5 OF 5 PRECINCTS COUNTED)
 TERESA FORD.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1,521   34.46
 DOUGLAS MARTZKE  .  .  .  .  .  .  .  .     1,376   31.17
 JEFFREY ANDERSON .  .  .  .  .  .  .  .     1,489   33.73
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .        28     .63
         Total .  .  .  .  .  .  .  .  .     4,414  100.00